Szkolne Koło Caritas Nr 40


 DZIAŁANIA SKC W ROKU SZKOLNYM 2016/2017

                            

              ZARZĄD SZKOLNEGO KOŁA CARITAS

Przewodnicząca: Weronika Drabik

Zastępca: Weronika Domańska

Sekretarz: Klaudia Wysok

Skarbnik: Patryk Borówka

Rzecznik: Aleksandra Gruszczyk

Gotowi do działania!
Gotowi do działania!

"Głodnych nakarmić, spragnionych napoić"     WŁĄCZAMY SIĘ W ŻYCIE PARAFII

   Jak co roku  wolontariusze opiekowali się pielgrzymami przybyłymi na odpust zwany w naszej parafii "Odpustem Matki Bożej Siewnej". Na tę wielką uroczystość - święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny tradycyjnie już od kilkuset lat podążają wierni nie tylko z naszej parafii, ale także  z okolicznych miejscowości. Wszyscy spieszą, by pokłonić się Matce Bożej Ostrowskiej w Jej cudownym obrazie. Uroczystości odpustowe połączone były z dożynkami gminnymi, więc dopisali również goście reprezentujący władze gminne oraz powiatowe.

         Wszystkim służyli pomocą wolontariusze: częstowali smacznym bigosem tych, którzy podupadli na siłach, spragnionych "ratowali" szklanką wody -  upał był tego dnia niezwykle dokuczliwy, więc  naprawdę było co robić:)

Z uśmiechem łatwiej
Z uśmiechem łatwiej

   KWESTA NA DZIEŁO NOWEGO TYSIĄCLECIA

   Jak co roku nasze koło włączyło się do ogólnopolskiej zbiórki pieniędzy dla Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. 11 i 12 X kwestowaliśmy w gimnazjum oraz w szkole podstawowej. Natomiast 13 X cztery grupy wolontariuszy udały się z puszkami na plac targowy i ulice Ostrowa. Przez te trzy dni uzbieraliśmy 733,51 zł, które zostały wpłacone na konto Fundacji. Dziękujemy wszystkim wolontariuszom i darczyńcom!

Dla każdego coś dobrego
Dla każdego coś dobrego

    ŚWIĄTECZNY KIERMASZ CIAST W CENTRUM KULTURY

    Zgodnie z tradycją 6 grudnia podczas imprezy „Dzieci Dzieciom” w Centrum Kultury wolontariusze SKC zorganizowali kiermasz domowych wypieków, z którego dochód został przeznaczony na świąteczne paczki dla rodzin w trudnej sytuacji materialnej.Pyszny kawałek domowego ciasta można było kupić za złotówkę. Chętnych nie brakowało, ponieważ goście przybyli licznie - sala CK niemal pękała w szwach. Dochód wyniósł 627 zł. Wolontariusze zbierali także słodycze, które zapełniły "Paczkę na Wschód".

   WIGILIJNE DZIEŁO POMOCY DZIECIOM

    W ciągu kilku niedziel adwentu wolontariusze SKC rozprowadzali po każdym nabożeństwie w kościele świece Caritas pod hasłem „Płomień miłosierdzia”. Akcja gromadzi środki pomocowe, dzięki którym finansuje letni wypoczynek dzieci i młodzieży. Dochód z dystrybucji świec przeznaczony jest także na całoroczne dożywianie dzieci w szkołach i świetlicach, na pomoc edukacyjną, na realizację indywidualnych próśb o wsparcie. Ponadto 10 groszy z każdej świecy przeznaczane jest na pomoc dzieciom z zagranicy, w tym roku wsparciem zostaną objęte dzieci uchodźców z Syrii i Iraku.

Było fajnie...
Było fajnie...

    MIKOŁAJKI W PRZEDSZKOLU

    Fajnie jest być dzieckiem, dlatego nasi wolontariusze - choć to poważna młodzież- tak chętnie odwiedzają przedszkolaków. Raz w roku, z okazji mikołajek, mają okazję spotkać się z maluchami, pobawić się i poczuć tę atmosferę dziecięcej radości.  W tym roku 9 grudnia  złożyliśmy wizytę najmłodszym członkom lokalnej społeczności. Były wesołe zabawy, pląsy i zagadki, a w nagrodę - słodkie upominki od naszych Mikołajów.

    TAK, POMAGAM!

XI ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI

   Wolontariusze kwestowali w sklepie SPAR, zachęcając klientów do zakupu produktów, które trafiły później do paczek żywnościowych dla rodzin potrzebujących. Zebraliśmy ponad 59 kg żywności.

         14 XII ŚWIĄTECZNY KIERMASZ CIAST W SZKOLE

   Świąteczny kiermasz ciast stał się już u nas tradycją - sympatyczną i oczekiwaną imprezą. Oczekiwaną tym bardziej, że za zakupienie porcji ciasta można wylosować bonusa - dodatkową "N-kę" z wybranego przedmiotu. Ależ to jest motywacja do zakupów (zwłaszcza przy koncu semestru, gdy wszystkie "N-ki" sa dawno wykorzystane:)

      Dochód z kiermaszu – 325,35 zł zostanie przeznaczony na pomoc dla potrzebujących oraz inne działania koła (w trakcie roku szkolnego).

Pakowanie:)
Pakowanie:)

     POMAGAMY!

      Przed świętami Bożego Narodzenia SKC przygotowało 6 paczek z artykułami żywnościowymi, które trafiły do rodzin potrzebujących z terenu naszej gminy. Wykorzystaliśmy dary zebrane podczas Zbiórki Żywności w sklepie SPAR oraz dokupiliśmy artykuły na sumę 590 zł. Pomoc otrzymało 6 rodzin, ktore  zostały wskazane przez OPS. Wśród obdarowanych są osoby samotne i schorowane, rodziny wielodzietnie i nieporadne życiowo.

 ZAKRĘCONA AKCJA!

 

  Pamiętajcie, że nasze koło od lat prowadzi  ZAKRĘCONĄ AKCJĘ zbierania nakrętek na rzecz Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie. Nie wyrzucaj niepotrzebnych nakrętek - mogą komuś pomóc! To nic Cię nie kosztuje, a możesz zrobić tak wiele... Zebrane nakrętki wrzuć do kosza, który znajduje się na dolnym holu na wprost sekretariatu.  Kiedy zbierze się ich dużo, zostaną przekazane hospicjum.

ŚPIESZMY SIĘ KOCHAĆ LUDZI...

    nawoływał poeta - ksiądz Jan Twardowski. A w jaki sposób możemy okazać miłość tym, którzy już odeszli? Kiedy za późno na ciepłe  słowa i czułe gesty? Możemy. Pamiętamy o nich w naszej modlitwie, cichej zadumie przy grobach w to szczególne listopadowe święto. Zanim jednak zatrzymamy się przy mogiłach najbliższych, warto zadbać o uporządkowanie miejsca ich wiecznego spoczynku. Wolontariusze naszego koła corocznie pomagają uprzątać cmentarze i miejsca pamięci w swoich miejscowościch. Starają się zadbać zwłaszcza o miejsca opuszczone i zapomniane.

DZIEŁO NOWEGO TYSIĄCLECIA


       Jak co roku nasze koło włączylo się w  kwestę na rzecz fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia organizowaną z okazji obchodów Dnia Papieskiego, które  przebiegały pod hasłem: "Jan Paweł II Patron Rodziny".  Uzbieraliśmy w sumie 492,01 zł.Pieniądze zostały wpłacone na konto fundacji i zostaną przeznaczone na stypendia dla zdolnej młodzieży z ubogich rodzin. Dziękujemy darczyńcom, którzy wspierali nas podczas kwesty na placu targowym, w gimnazjum i szkole podstawowej. Dziękujemy również wszystkim ekipom naszych wolontariuszy!

    ŚWIĄTECZNE KIERMASZE CIAST

    Jak co roku wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas gromadzili fundusze na pomoc dla najbardziej potrzebujących. Tradycją stały się kiermasze ciast, które wypiekamy własnoręcznie bądż przy pomocy niezawodnych mam. Przed świętami odbyły się dwa takie kiermasze. Pierwszy z nich miał miejsce 6 grudnia podczas charytatywnego koncertu "Dzieci Dzieciom" w Centrum Kultury. Cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Podczas kiermaszu uzbieraliśmy 722 zł. Pieniądze trafiły do osób potrzebujących: część została przeznaczona na zakup artykułów do „Paczki na Wschód” - za sumę 221, 80 zł zakupiliśmy artykuły piśmiennicze i drobne upominki dla dzieci; część na leczenie Michałka – podopiecznego Fundacji Razem Łatwiej (100 zł), a reszta – na przygotowanie świątecznych paczek dla ubogich rodzin z naszej parafii. Do paczek trafiły również słodycze składane przez uczestników imprezy. W sumie przygotowaliśmy 5 paczek żywnościowych.
    Drugi kiermasz odbył się w szkole 15 grudnia. Również cieszył się sporym zainteresowaniem- zarówno gimnazjalistów (głównie ze względu na możliwość wylosowania dodatkowej N-ki), jak też gości ze szkoły podstawowej. Kiermasz przyniósł dochód w wysokości 323 zł.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym!

MIKOŁAJKI W PRZEDSZKOLU

  Wolontariusze SKC pod opieką pani Bożeny Majewskiej wybrali się z mikołajkową wizytą do przedszkolaków. Maluchy zostały symbolicznie obdarowane  słodyczami. Wiele radości - zarówno dużym, jak i małym - dostarczyły wspólne zabawy przygotowane i prowadzone przez gimnazjalistów. Takie spotkania to okazja do powspominania beztroskich czasów dzieciństwa, kiedy człowieka intryguje pytanie: Czy broda Mikołaja jest prawdziwa?

ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI


    Nasze Koło po raz pierwszy włączyło się w ogólnopolską akcję zbiórki żywności pod hasłem "Tak, POMAGAM!"

4 i 5 marca zbieraliśmy żywność w pobliskim sklepie SPAR. Wolontariusze rozdawali kupującym ulotki informacyjne oraz zachęcali do wsparcia akcji. Inicjatywa spotkała się z życzliwością zarówno właścicieli, pracowników sklepu, jak też klientów. Uzbierane podczas akcji produkty (a było ich ponad 70 kilogramów), trafiły do najbardziej potrzebujących rodzin w parafii.

  Dziękujemy wszystkim wolontariuszom oraz darczyńcom!

   SKC POMAGA

Wolontariusze naszego koła starają się pomagać tym, którzy są w trudnej sytuacji. Dlatego odpowiedzieliśmy na apel rodziców Michała, podopiecznego fundacji "Razem Łatwiej", przekazując 100 zł na rzecz walki dziecka z chorobą.

     Michałek urodził się  z zespołem wad genetycznych : agenezja nerki, agenezja robaczka móżdżku, wada serca, wodogłowie, rozczep podniebienia i cofnięta żuchwa. Od urodzenia przez 2 miesiące leżał w szpitalu. Przeszedł w tym czasie dwie operacje. Jest karmiony przez sondę,  codziennie odsysany specjalnym cewnikiem podłączonym do ssaka pod ciśnieniem oraz rehabilitowany, żeby mógł być sprawny i rozwijać się. Bez tego nie będzie siedział, chodził ani mówił. Małego Michasia czeka jeszcze jedna operacja związana z podniebieniem.

        ZBIÓRKA PIECZYWA, KTÓRE CI ZBYWA

Do kraju tego, gdzie kruszynę

chleba podnoszą

z ziemi przez uszanowanie

dla darów Nieba....

Tęskno mi Panie...

(Cyprian Kamil Norwid).

      W codziennej modlitwie kierujemy do Boga słowa: „Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj”. Chleb to znak Bożego błogosławieństwa i ludzkiego trudu. Dlatego od wieków jest on w wielkim poszanowaniu, szczególnie w polskiej tradycji. 

    Szacunek dla chleba okazywano na różne sposoby. Nie do pomyślenia było wyrzucenie go do śmietnika. Gdy upadł na ziemię, to przepraszając, podnosiło się go i całowało. Chleba nie można było spożywać w czapce. Świeżo upieczony chleb kładziono na ołtarzyku domowym, aby zapewnić Boże błogosławieństwo. Przed ukrojeniem pierwszej kromki czyniono znak krzyża nad bochenkiem. Obowiązek ten był przywilejem gospodyni lub osoby cieszącej się największym szacunkiem w rodzinie. Chleba nie można było kłaść spodnią stroną do góry, gdyż było to wyrazem braku szacunku i -jak wierzono -sprawdzało na rodzinę kłótnie i nieszczęścia. Nie można było zostawiać noża wbitego w bochenek. Nie wolno było także kłaść chleba na brudnym stole. Wszelki brak szacunku dla chleba był uważany za grzech.

      Przypominając o tych pięknych tradycjach, nasze koło zainicjowało akcję  zbierania pieczywa w szkole. Do specjalnych pojemników wrzucamy niedojedzone kanapki, bułki i inne rodzaje ciast.

                                                   Nie wyrzucajmy chleba do kosza!

  WIELKANOCNY KIERMASZ CIAST

   16 marca 2016 r.odbył się w szkole wielkanocny kiermasz ciast, który - jak zwykle- cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Szczególnych emocji dostarczało losowanie dodatkowych "N-ek". Jedni przeżywali zawód, inni -radość. W konsumpcji ciast wspomagały nas dzieci ze szkoły podstawowej. Zebrana na kiermaszu kwota (355, 85 zł) została przeznaczona na zakup artykułów żywnościowych do paczek świątecznych.

       ŚWIĄTECZNA POMOC

    Jak co roku przed Świętami Wielkanocy wolontariusze przygotowali paczki żywnościowe dla rodzin będących w trudnej sytuacji materialnej. Znalazły się w nich artykuły ze  Zbiórki Żywności w sklepie SPAR oraz artykuły zakupione przez SKC za fundusze uzbierane na kiermaszu ciast. Ośrodek Pomocy Społecznej wskazał rodziny, którym taka pomoc byłaby przydatna. Przygotowaliśmy 7 paczek, które trafiły do rodzin z Kolechowic, Ostrowa Lubelskiego, Kaznowa oraz Rudki Starościańskiej.

JAŁMUŻNA WIELKOPOSTNA 2016 - SKARBONKA MIŁOSIERDZIA

Ten, co ma miłosierdzie w swym sercu, zawsze ma coś do dania.

(Św. Augustyn)

            24 marca podsumowaliśmy  akcję Jałmużna Wielkopostna.

  Akcja polega na powstrzymaniu się od zbędnych wydatków (np. kupowania słodyczy, zabawek, ubrań, kosmetyków), w rezultacie czego można zaoszczędzone pieniądze przekazać na pomoc potrzebującym. Jest to – co prawda – podjęcie próby zmagań z samym sobą i wyrzeczenie, ale przynosi błogosławione owoce. Jałmużna to dzielenie się z drugim; ten kto się w nią włącza, pomaga niejako Jezusowi Chrystusowi.

             Kto wykazał się w tym roku największą hojnością?
Klasa II b zebrała 45,54 zł oraz klasa I b - 29,31 zł.
Łącznie uzbieraliśmy 177,94 zł, które zostały wpłacone na konto Caritas Siedlce. Zebrane fundusze skierowane są na realizację dzieł charytatywnych na rzecz potrzebujących z diecezji siedleckiej.

 PROMOCJA SKC PODCZAS DNIA OTWARTEGO

  Jak co roku wolontariusze SKC zorganizowali specjalne stoisko, na którym promowali pracę w Szkolnym Kole Caritas. Szóstoklasiści zostali zapoznani z działaniami podejmowanymi przez nasze koło, mogli obejrzeć kroniki dokumentujące te działania oraz zostali poczęstowani smacznym co nieco, czyli ciasteczkiem własnego wypieku. Mamy nadzieję, że  po wakacjach nie zabraknie chętnych, którzy podejmą działalność charytatywną.

 WOLONTARIUSZE WŁĄCZAJĄ SIĘ W ŻYCIE PARAFII

    29 maja wolontariusze SKC aktywnie włączyli się do organizacji marszu dla życia i rodziny z okazji Dnia Świętości Życia. Rozdawali kolorowe baloniki, przygotowali specjalny plakat promujący życie, wspomagali uczestników marszu. Członkowie SKC zawsze chętnie angażują się w działania na rzecz parafii. Warto wspomieć, że z pomocą  przybyli także wolontariusze z pobliskiej parafii Rozkopaczew.

 ZJAZD WOLONTARIUSZY SKC W SIEDLCACH

   Diecezjalny Zjazd Szkolnych Kół Caritas  odbył się 9 czerwca w Siedlcach. Była to okazja do świętowania 25-lecia istnienia Caritas Diecezji Siedleckiej i 10-lecia funkcjonowania Szkolnych Kół Caritas. Spotkanie odbyło się w parafii św. Józefa w Siedlcach, gdzie przyjechało ponad 900 osób - wolontariusze, opiekunowie i asystenci Szkolnych Kół Caritas. Wśród nich była również reprezentacja naszego koła - 18 wolontariuszy pod opieką pani Bożeny Majewskiej oraz pani Marioli Sochy. Więcej zdjęć z tego wydarzenia możecie obejrzeć na facebookowym profilu SKC nr 40.

DZIAŁANIA SKC W ROKU SZKOLNYM 2014/2015

           Musimy przyrodę wziąć w obronę. Jest pamiątką raju, jest życiem,                                  

a chrześcijanina obowiązuje ochrona życia...

(ks. Jan Twardowski)          .

    POMAGAMY POTRZEBUJĄCYM

                       ZBIÓRKA DLA "BRACI MNIEJSZYCH" ZE SCHRONISKA ZWIERZĄT

      Nie jesteśmy obojętni na los zwierząt. Często słyszymy, że za ich przywiązanie i miłość człowiek odwdzięcza się dręczeniem i przysparzaniem cierpień.  Dlatego w pierwszych dniach września zbieraliśmy koce oraz karmę dla psów z przytuliska w Rachowie Starym, gdzie przebywa ok. 150 zwierząt porzuconych przez właścicieli.
   Zbiórkę zorganizowaliśmy z inicjatywy ucznia klasy III b, Macieja  Szczepańskiego.

Dzień Papieski
Kwesta na rzecz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia

 

   Przez dwa dni (16-17 X) prowadziliśmy kwestę na rzecz fundacji DNT, która gromadzi fundusze na stypendia dla zdolnej młodzieży z  rodzin będących w trudnej sytuacji materialnej. Nasza szkoła równiez może pochwalić się stypendystami DNT.  Kwestowaliśmy w szkołach, na targu oraz w różnych instytucjach. Zebraliśmy 1. 037 zł 23 gr. Cała kwota po przeliczeniu i sporządzeniu protokołów oraz stosownych sprawozdań została wpłacona na konto Fundacji DNT.

"Umarłych wieczność  dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci"

(Wisława Szymborska)

 PORZĄDKUJEMY CMENTARZE

Pod koniec października, jak co roku, nasi wolontariusze porządkowali cmentarze oraz miejsca pamięci w swoich miejscowościach: Ostrowie, Rozkopaczewie, Kaznowie, Kolechowicach i Jedlance.

WIGILIJNE DZIEŁO POMOCY DZIECIOM - KIERMASZ CIAST

    Podczas niedzielnej imprezy Dzieci Dzieciom odbywającej się w Centrum Kultury wolontariusze SKC zorganizowali kiermasz domowych wypieków. Jest to od kilku lat nasza tradycja, a bywalcy wspomnianej imprezy bardzo  chwalą sobie nasze słodkości. Stoisko SKC jest dosłownie oblegane przez dzieci i ich rodziców - tak,  że przed zakończeniem imprezy często zostają już tylko okruszki...

Zarobione pieniądze zawsze zostają przeznaczone na cel charytatywny.

     Uzbieraliśmy 847 zł 50 gr
Z tego 300 zł przekazaliśmy dla Szlachetnej Paczki, a resztę – na zakupy do świątecznych paczek Caritasu, które rozwieziemy rodzinom będącym w trudnej sytuacji materialnej.

 

JESZCZE JEDEN KIERMASZ

  Kolejny kiermasz ciast oraz pluszaków, tym razem zorganizowany w gimnazjum, przyniósł dochód 376 zł 94 gr.

Zakupów chętnie dokonywali gimnazjaliści, liczący przy okazji na wylosowanie bonusa w postaci dodatkowej "N-ki", czyli możliwości zgłoszenia nieprzygotowania z wybranego przedmiotu. Losowanie towarzyszące zakupom jest zawsze niezwykle emocjonującą atrakcją szkolnych kiermaszy. Dopisali równiez zaproszeni goście, czyli uczniowie szkoły podstawowej. Młodsze dzieci przybyły w towarzystwie swoich pań wychowawczyń, zaś starsi- poradzili sobie sami.

POMAGAMY!

Wolontariusze z klasy III a przygotowali 5 paczek zawierających artykuły żywnościowe oraz przydatne w domu artykuły chemii gospodarczej. 18 XII paczki zostały rozwiezione do rodzin z: Kolechowic Kolonii, Rozkopaczewa, Rudki Kijańskiej, Ostrowa Lubelskiego oraz na Bójki. Średnia wartość paczki wynosiła 175,59 zł. Wśród obdarowanych były rodziny z dziećmi, osoby starsze i samotne oraz rodziny niezaradne życiowo.W przygotowanie paczek włączyli się także sponsorzy pozyskani przez naszego asystenta – ks. Jana Orłowskiego: państwo Alina i Grzegorz Matyjaszczykowie przekazali nam sumę 100 zł, natomiast dzięki wsparciu GS w Ostrowie oraz Urzędu Gminy pobraliśmy towary ze sklepu na łączną sumę 200 zł.

WIELKANOCNE NIESPODZIANKI

Wolontariusze przygotowali 5 paczek żywnościowych, które zostały rozwiezione do rodzin będących w trudnej sytuacji materialnej. Były to rodziny z Kolechowic, Bójek, Rozkopaczewa, Ostrowa Lubelskiego i Rudki Kijańskiej. Na przygotowanie paczek otrzymaliśmy darowiznę od Państwa Aliny i Grzegorza Matyjaszczyków (100 zł) oraz od pana Tadeusza Harasima (100 zł). Resztę kwoty stanowiły środki własne z kiermaszu ciast. Średnia wartość paczki wyniosła ok. 100 zł

WIELKANOCNY KIERMASZ CIAST - 18 III 2015r.

Dochód z kiermaszu ciast wyniósł 327, 27 zł. Został przeznaczony na zakup świątecznych paczek żywnościowych dla ubogich rodzin z naszej parafii.

Podsumowanie zbiórki  „Jałmużna Wielkopostna 2015”- 1 IV 2015

Zbiórka została przeprowadzona we wszystkich klasach gimnazjum. Każda z klas otrzymała własną skarbonkę, do której wrzucane były datki. Jedna skarbonka została ustawiona w pokoju nauczycielskim. Podczas akcji zebrano 175,73 gr
Kwota ta została wpłacona na konto Caritas Diecezji Siedleckiej. Celem akcji jest pomoc w leczeniu dzieci i osób starszych.

UROCZYSTE PRZYJĘCIE NOWYCH WOLONTARIUSZY W SZEREGI SKC -

12 IV 2015

W II Niedzielę Wielkanocną przypada święto patronalne Caritas, dlatego właśnie tego dnia do naszej gimnazjalnej „Caritasowej rodziny” przyjęliśmy uroczyście nowych wolontariuszy. Uroczystość odbyła się po mszy świętej w kościele parafialnym, a we wręczaniu legitymacji nowym wolontariuszom wspierał opiekunów nasz asystent - ks. Jan Orłowski. Nasze koło liczy teraz 81 członków.

WŁĄCZAMY SIĘ W ORGANIZACJĘ ŚWIATOWYCH DNI MŁODZIEŻY

Z inicjatywy naszych wolontariuszy, którzy uczestniczą też w przygotowaniach do ŚDM, postanowiliśmy promować akcję „Poświęć kilometr”, z której dochód przeznaczony będzie na przyjazd młodzieży z Boliwii i Czadu do Krakowa. W tym celu urządziliśmy w szkole podstawowej i gimnazjum happening promujący niedzielną zbiórkę. Wykonaliśmy makietę samolotu, w którym można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie, a grupa barwnie przebranych wolontariuszy informowała w każdej klasie o terminie i celu zbiórki, rozdając symboliczne łódeczki i samoloty wykonane przez naszych wolontariuszy. Przygotowaliśmy też specjalną skarbonkę-samochód, który został użyty podczas kwesty. W sumie uzbierano 1 394 złote.

PROMUJEMY SKC PODCZAS DNIA OTWARTEGO W GIMNAZJUM

20 V  2015

Wolontariusze przygotowali specjalne stoisko, na którym prezentowaliśmy kronikę naszych działań oraz wystawę plakatów reklamujących akcje charytatywne, które przeprowadzaliśmy . Przyszłym gimnazjalistom opowiadała o nich przewodnicząca koła wraz z członkami zarządu. Szóstoklasiści zostali teŻ poczęstowani słodkim co nieco, czyli ciastem, jakie zwykle przygotowujemy na świąteczne kiermasze.

PODSUMOWANIE PRACY - OGNISKO INTEGRACYJNE

23 VI 2015

  Ok. 50 wolontariuszy wzięło udział w wyprawie nad Bobrówkę w Nadleśnictwie Parczew.  Wysłuchali sprawozdania złożonego przez przewodniczącą oraz sekretarza koła. Był również czas na tradycyjne ognisko z kiełbaskami oraz spacer po edukacyjnej ścieżce. Pogoda wprawdzie nie dopisała ( co jakiś czas kropił deszcz o różnym nasileniu), jednak mimo wszystko było wesoło i przyjemnie.  Te przedwakacyjne spotkania  również stały się naszą tradycją, cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

WŁĄCZAMY SIĘ W ŻYCIE KOŚCIOŁA I PARAFII - POMAGAMY

Wolontariusze włączają się do kwest organizowanych w kościele, np. rozprowadzali baranki wielkanocne Caritasu, kwestowali na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w Nepalu (10.05), na budowę Świątyni Opatrzności Bożej (7.06). Przez cały rok zbieramy także plastikowe nakrętki, aby pomóc chorym dzieciom. Kilka worków nakrętek przekazaliśmy Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie, które stara się spełniać marzenia nieuleczalnie chorych i umierających dzieci.
Większość nakrętek przekazujemy rodzinie z Ostrowa Lubelskiego mającej ciężko chore dziecko.

DZIAŁANIA SKC W ROKU SZKOLNYM 2013/2014

  DARY SERCA - ŚWIĄTECZNE NIESPODZIANKI

   Wolontariusze SKC przygotowali świąteczne paczki żywnościowe na ogólną kwotę ok. 1000 zł. Otrzymało je 5 rodzin – z Kolechowic, Ostrowa Lubelskiego, Bójek, Rozkopaczewa i Rudki Kijańskiej. Rodziny zostały wskazane przez OPS. Wśród obdarowanych są  osoby samotne i schorowane, rodziny wielodzietne i nieporadne życiowo.  Średnia wartość paczki wyniosła  ok. 200 zł. Do paczek trafiły także słodycze uzbierane podczas imprezy "Dzieci Dzieciom".

Zobacz galerię zdjęć na facebookowym profilu koła
Zobacz galerię zdjęć na facebookowym profilu koła

SERCE DLA AGATKI

         Pod takim hasłem odbył się w gimnazjum 27 lutego kiermasz ciast i pluszaków, z którego dochód był przeznaczony na leczenie 10-letniej Agaty, uczennicy  Szkoły Podstawowej nr 23 w Lublinie. "Agatka to wesoła i sympatyczna, dziewczynka.W grudniu  przeszła operację usunięcia guza mózgu.  Teraz toczy trudną walkę o życie. Jest już po pierwszej chemioterapii."

      Z inicjatywą pomocy wyszli uczniowie klasy II a, którzy pod opieką wychowawczyni i  patronatem SKC  zorganizowali i poprowadzili kiermasz. Klasa wykazała się piękną postawą i „zgraniem” – wszyscy uczniowie dostarczyli ciasto i pączki (dodajmy, że akurat był Tłusty Czwartek). Dzięki niezawodnym mamom i babciom organizatorów  już od rana unosił się w szkole zapach smakowitych wypieków.  Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem – ciasto i pluszaki szybko znalazły nabywców. Z zaproszenia chętnie skorzystali także uczniowie szkoły podstawowej. I duzi, i mali przyczynili się do zebrania 807 złotych, które po podsumowaniu akcji przez specjalną klasową komisję, zostały wpłacone na konto Agatki.

Dziękujemy uczniom, mamom i babciom oraz wszystkim darczyńcom, którzy wsparli akcję. Mamy nadzieję, że choć trochę pomożemy Agacie w jej walce o zdrowie.

 

Nie wykręcaj się, pomóż chorym dzieciom!

  Przypominamy, że już kolejny rok włączamy się do akcji  "Nie wykręcaj się, pomóż chorym dzieciom!".  Zbieramy plastikowe nakrętki - mogą pochodzić z butelek po wodzie, napojach, oleju, kartonach z mlekiem i sokami. Zostaną przeznaczone na sprzęt ratujący życie chorego dziecka z Ostrowa Lubelskiego. Włącz się do akcji - uzbieraj większą ilość nakrętek i wrzuć je do specjalnego pojemnika na korytarzu. To tak niewiele, a możesz pomóc drugiemu człowiekowi!

Zbiórka na Dzieło Nowego Tysiąclecia

   17 X 2013 r. wolontariusze Caritas przeprowadzili kwestę na rzecz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Podzieleni na trzyosobowe grupy udaliśmy się z puszkami na targ, na ulice Ostrowa, do Zespołu Szkół, szkoły podstawowej i gimnazjum. Najodważniejsi zapukali do drzwi miejscowych instytucji - do banku, na pocztę, do Urzędu Gminy. Mimo że kwestowanie wcale nie jest łatwe, ponieważ trzeba przełamać nieśmiałość, a czasem grzecznie wysłuchać narzekań i krytyki, nasz trud się opłacił - zebraliśmy 722, 86 zł. Kwota ta zasili konto Fundacji i zostanie przeznaczona na stypendia dla uzdolnionej młodzieży z małych miasteczek i wsi. Wszystkim ofiarodawcom składamy serdeczne podziękowania!

Włączamy się w życie parafii

  7 września gościliśmy w naszej parafii pielgrzymów z Sosonowicy przybyłych na doroczny odpust Matki Bożej "Siewnej". Wolontariusze Caritasu częstowali strudzonych wędrowców herbatą, kawą, ciastem (upieczonym przez ochotników z naszego SKC) oraz ciepłym bigosem. Była nas odpowiednia ilość, aby podzielić się zadaniami. Wszyscy staraliśmy się być uprzejmi i chętnie rozdawaliśmy żywność oraz napoje.

[pobierz] 0.1 MB plan pracy na rok szk. 2013/2014

 Spotkanie z ks. misjonarzem Grzegorzem Saganem

   8 XI br. z inicjatywy SKC gościliśmy w szkole pochodzącego z naszej parafii misjonarza, ks. Grzegorza Sagana, który od 12 lat pełni posługę duszpasterską w Peru (Ameryka Południowa).  Ks. Grzegorz barwnie opowiadał o realiach życia w tym odległym kraju - egzotycznym, ale i pełnym niebezpieczeństw.  Dodatkową atrakcję stanowiły prezentowane eksponaty, np. strzały służące do polowania na różne zwierzęta czy też wykonane przez Indian elementy stroju z charakterystycznym ornamentem. W organizacji spotkania wspomógł nas ks. A. Zawistowski.